הקולג' לרפואה משלימה - לימודי רפואה סינית, לימודי נטורופתיה, הומיאופתיה, לימודי רפואה משלימה, תזונה הוליסטית - הליקובקטר פילורי הטיפול הטבעי/ מאת שני קדר בשקין (N.D)
דף הבית | שאלות ותשובות | אודותינו | תקנון | יצירת קשר
הליקובקטר פילורי הטיפול הטבעי/ מאת שני קדר בשקין (N.D)
הליקובקטר פילורי הוא חיידק נפוץ במע’ עיכול ושכיח במיוחד בגיל המבוגר. למעלה ממחצית אוכלוסיית הארץ נושאת את החיידק ,ההדבקה מתרחשת בעיקר בילדות אך לא אצל כל הנשאים החיידק הופך להיות פעיל וגורם לבעיות וסיבוכים שונים. סטטיסטית אצל 90% מהאוכלוסיה מעל גיל 65 החיידק פעיל

הליקובקטר פילורי מצליח לשרוד בחומציות מיצי הקיבה בזכות יכולתו לפרק שתנן וליצור אמוניה -חומר בסיסי הסותר את חומציות הקיבה. החיידק נצמד לתאי רירית הקיבה, יוצר סביבו תגובה דלקתית וגורם לאפופטוזיס -מוות של תאי הקיבה ומכאן ליצירת כיב עיכולי-אולכוס.

חיידק זה אחראי לכ-90% מהכיבים בקיבה ול-95% מהכיבים בתרסריון ,חשוב לציין כי החיידק לא גורם לכיב בעצמו, אלא מחיש את התהליך שנגרם מחומציות גבוהה של הקיבה ומאנזימי הקיבה על ידי הגברת רגישות הקיבה למיצי העיכול .

אופן ההדבקה

כיום אין תשובה חד משמעית כיצד נדבקים מהחיידק אך קיימת סברה כי דרך הדבקה הוודאית היא כנראה פאקו-אוראלית כלומר הדבקה דרך מעבר של רוק או כתוצאה מהיגיינה לקויה .

סימפטומים אופיינים להמצאות החיידק.

 1. צרבות.
 2. גסטריטיס.
 3. אולכוס בקיבה ובתרסריון.
 4. דיספפסיה-קשיי עיכול,גזים,תחושת חוסר נוחות בבטן,כאבים ברום הבטן וכו’.
 5. ליחה מרובה.
 6. חסר של B-12 אבץ וברזל עובדה היכולה להביא לאנמיה,חולשה, נשירת שיער ושבירות בציפורניים.
 7. האנטיגנים הזרים של החיידק יכולים לגרום לאלרגיות ולמחלות אוטואימוניות.
 8. גלאקומה .
 9. סיכון לסרטן הקיבה וללימפומה.

אבחון החיידק

קיימות מספר שיטות אבחון מקובלות

1. תבחין נשיפה. במבחן זה הנבחן נושף על תבחין שמודד את כמות דו תחמוצת הפחמן באוויר הננשף , דו תחמוצת הפחמן מיוצרת על ידי החיידק. הבדיקה פשוטה ואינה פולשנית, וכן מהימנה ביותר .

לשם ביצוע תבחין הנשיפה הנבדק חייב להיות בצום של 4 שעות, וארבעה ימים לפני הבדיקה יש להימנע מנטילת אנטיביוטיקה ותרופות נגד חומציות בקיבה כמו זנטק, לוסק, גסטרו, סימיטג, זוטון או קונטרולוק- תרופות להורדת חומציות הקיבה.

2. בדיקת דם. בבדיקות דם ניתן לאבחן הימצאות נוגדנים נגד החיידק. בדיקה זו פחות אמינה מבדיקות אחרות מכוון שהנוגדנים נשארים בדם גם שנים לאחר הכחדת החיידק ולכן הבדיקה לא בהכרך מעידה על נוכחותו.

3. בדיקת גסטרוסקופיה. בעזרתה ניתן לקחת דגימה מרירית הקיבה ולראות בעזרת תבחין אוראז האם החיידק מצוי בקיבה בצורה פעילה. התבחין מכיל אוראה, והוא מתבסס על כך שאם החיידק קיים הוא ייצור אמוניה שאותה מודדים על ידי העלייה בחומציות והשינוי בצבע של התבחין .

4. בדיקת צואה.

טיפול קונבנציונלי בחיידק.

הטיפול המקובל כיום הוא שילוב של תרופות סותרות חומצה לטיפול והקלה בצרבת עם תרופות אנטיביוטיות שתפקידן להכחיד את החיידק.

 1. טיפול באנטיביוטיקה-מוקסיפן.
 2. תרופות נוגדות חומצה כגון לוסק/לנטון/אומפרדקס.
 3. תרופות להרגעת הבטן המקלות על הפרעות עיכול קלות ויוצרות שכבת מגן על האולקוס.ביסמות/קלבטן .
 4. המלצה לתזונה בסיסית-הורדת מזונות חומציים כגון עגבניות,פירות הדר,מוצרי חלב ועוד.

טיפול בנטורופתיה

אז מה יש לנתורופתיה להציע? הטיפול הנתורופתי הוא טיפול משולב הלוקח בחשבון גורמים רבים המביאים להתפתחות החיידק ושגשוגו.

1. בדיקת חומציות הקיבה/אנזימי עיכול- אבחון באירידולוגיה למצב תת חומציות הקיבה עשוי להוות אבן דרך חשובה בטיפול בחיידק כידוע החיידק נוטה לשגשג יותר אצל אנשים בעלי תת חומציות בקיבה אך יש לציין כי הוא יוצר סביבה חומצית בקיבה בעת שגשוגו. בדיקת חסר אנזימי עיכול מתבצעת על ידי תשאול מקיף ואבחון אירידולוגי המצביע על מצב רירית הקיבה,מידת הרעילות בקיבה,סימנים אפשריים להתפתחות כיב וסימנים על הלבלב.

2. טיפול תזונתי מקיף המותאם בצורה אישית למטופל-הרגלי תזונה,אורך חיים וכו’. תזונה זו מבוססת על כ-70% מזון בסיסי וכ-30% מזון חומצי. מושם דגש מהותי על צריכה של סיבים תזונתיים,דגנים מלאים,ירקות ופירות בסיסיים. חשוב להוסיף לתזונה מרכיבים עשירים באומגה 3 שהינה אנטי דלקתית ומשקמת את ריריות הקיבה, מזונות העשירים בחומצת שומן חיונית זו הם זרעי פשתן טחונים,שמן פשתן מומלצת כף לסלט פעמים ביום ודגי ים כגון טונה או סלמון. כמו כן מומלצת צריכה של 2-3 שיני שום(לא מומלץ למי שיש כיב עיכולי פעיל) והקפדה על לעיסתם ולא בליעתם,הלעיסה משחררת בצורה אפקטיבית יותר את האליסין –החומר הפעיל בשום. ניתן לפרוס את שיני השום לפרוסות ולהניחן על פרוסת לחם מחיטה מלאה המרוח בטחינה גולמית מלאה.

במידה וקיים כיב פעיל מומלץ צום מיצים לתקופה של 2-3 ימים על מנת להרגיע את הכיב ולשקם את רירית הקיבה לשם כך יש להרבות במזונות המכילים פקטין כגון תפוחים,יש להקפיד אף על שתיה רבה של מים ותה צמחים כגון מליסה,לואיזה וקמומיל.

כמו כן מומלץ מיץ כרוב או מיץ תפוח אדמה המסייעים בריפוי הרקמות הפגועות במצבי אולכוס.וצרבות.

שתייה יומית של כ-500 מ"ל מיץ חמוציות ללא סוכר. חמוציות מתחרות עם החיידק על אתרי הקשירה בקיבה ובכך מונעות את היצמדותו לתאי האפיתל של הקיבה דבר המחיש את היווצרות כיב הקיבה. בצורה זו "נשטף" החיידק דרך מערכת העיכול ויוצא החוצה בצואה.

מה לא רצוי לאכול?

התזונה שאינה מומלצת היא תזונה נטולת אלרגנים שתפקידה גם לנקות את מע’ העיכול ואת הכבד. מומלץ להוריד מזונות חומציים ומזונות המייצרים ליחה רבה כגון: פירות הדר,ירקות סולניים-עגבנייה,פלפל,חצילים,תפו"א,פירות טרופים,תותים,מוצרי חלב,בצקים לבנים,קיטניות כגון חומוס,סוכרים,משקאות מוגזים,מזונות מעובדים ,מזון מהיר,קפה וכן הפחתה של מזונות ותבלינים חריפים, מלוחים, חמוצים, ומטוגנים.

טיפול סופלימנטרי הכולל:

1. אנזימי עיכול ופרוביוטיקה,לפרוביוטיקה תפקיד מכריע בהכחדת החיידק בעיקר אצל מטופלים שנוטלים תרופות אנטיביוטיות כחלק בלתי נפרד מהטיפול הקונבנציונלי. מומלצת פרוביוטיקה בטכנולוגיה ה-INTERIC COATED ,צורה זו מאפשרת נטילת הפרוביוטיקה והגנתם מפני חומציות הקיבה עד לפירוקם במעיים. מומלצת פרוביוטיקה המיכילה לפחות בין 6-8 סוגי חיידקים ומינונה לכמוסה הוא לפחות 4-8 מיליארד חיידקים.

2. מיצוי של חמציות כתוסף מינון 2-4 כמוסות ביום.

3. ויטמין C בסיסי במינון של 3 גרם ביום.ויטמין C מחזק את מע’ החיסון והתגובה החיסונית לחיידק,מחזק את הפעילות של החמוציות,משקם רקמות ומזרז החלמת פצעים.

4. כמוסות של שום ,קיימות כמוסות שום ללא ריח ותופעות לוואי ,מינון מומלץ 1000 מ"ג 2-3 פעמים ביום.

5. כמוסות אורגנו-האורגנו הוא בעל תכונות אנטיספטיות,אנטיבקטריאליות ואנטיפרזיטיות חזקות מאוד.

6. כחלק בלתי נפרד מהטיפול בחיידק אני משלבת גם טיפול הומוטוקסיקולוגי הנמצא על ידי כיעיל בהפחתת הסימפטומים כגון צרבות,גזים וקשיי עיכול.בין היתר ההומוטוקסיקולוגיה עוזרת גם בניקוי הגוף שיקום ריריות הקיבה וחיזוק מע’ החיסון.

7. צמחי מרפא מתאימים לטיפול בחיידק הינם צמחים הידועים בזיקתם למע’ העיכול,משקמים ריריות,מכייחים ומונעים ליחה,מטפלים במצבי גסטריטיס ודיספפסיה ,מאזנים רמת חומציות הקיבה ומחזקים את מע’ החיסון. צמחים לדוגמא הם:שוש קירח, כורכום,אכינצאה, קלנדולה, קינמון, אלתאה פיליפנדולה, רוזמרין, קמומיל, ארתמיסיה, ברבריס ועוד.

8. כלורופיל או אלוורה ידועים בתכונתם המנקה את הגוף ומערכת העיכול וכן הם משקמים את ריריות הקיבה והמעיים ולכן מומלצים מאוד במצבים של צרבת או כיב עיכולי פעיל(אולכוס). מומלצת כף פעמים עד שלוש פעמים ביום בכוס מים.

9. יש לבדוק גם חסרים תזונתיים הנוצרים כתוצאה מנוכחות החיידק ולתת השלמה סופלימנטרית. ציינתי כי עלולים להתפתח אנמיה כתוצאה מהווצרות הכיב או בעיות של ספיגת ויטמינים או מינרלים כגון B12 ,ברזל,חומצה פולית ,אבץ וכו.

טיפול גוף נפש

כחלק בלתי נפרד מהטיפול אני פעמים רבות מבררת גורמי סטרס הידועים כמזרזים התפתחות של כיב עיכולי ואחראים במידה רבה גם לתופעות הדיספפסיה האופייניות לנוכחות ההליקובקטר פילורי. מתחים,לחצים,כעסים ,אורח חיים עמוס וכן עישון רב עשויים בהחלט לתרום להתפתחות ושגשוגו של ההליקובקטר פילורי..

1. פרחי באך הם כלי טיפולי נפלא לעזור במצבים אלו. תמצית ה- CRAB APPEL היא תמצית מנקה ומטהרת והחלט יכולה לעזור בתהליך הטיפול התזונתי והסופלימנטרי. תמציות ה- VERVAIN ,IMPATIENT ,OAK,OLLY –מתאימות במיוחד לאנשים עצבניים,מתוחים,חסרי סבלנות ובעלי עומס רב בחייהם.

2. ארומתרפיה-שימוש בשמנים אתריים היא דרך נוספת לטיפול משלים ומקיף בהליקובקטר פילורי בעיקר מתאימים השמנים בעלי הפעילות הבאה:

· אנטי ספטים/אנטיבקטריאלים- טי טרי,מרווה,מור.

· אנטי דלקתיים- אקליפטוס.

· סופחי גזים ועוזרים בתהליכי עיכול- נרולי,קמומיל,קרדמון,נענע.

· רגנרטוריים- לבנדר.

· מרגיעים כלליים למע’ העצבים- ברגמוט,גרניום,מליסה,יסמין.

· אנטיפרזיטי-תימוס ואורגנו מצויינים בשל פעילותם האנטיפטריתית והאנטיפרזיטית.

· שימוש בשמנים אלו ניתן לעשות בצורת אמבט,עיסוי,טיפול רפלקסולוגי והרחה –מבער.

3. פעילות גופנית היא חלק בלתי נפרד מתהליך הטיפול הליכה מהירה פעמים-שלוש בשבוע למשך 40 דקות בהחלט מסייעת להמרצת מחזור הדם וניקוי הגוף.

סיכום:

הטיפול בהליקובקטר פילורי כמו טיפול בכל סוג אחר של טפיל דורש סבלנות והתמדה הן במישור התזונתי והסופלימנטרי והן במישור הרגשי נפשי. הטיפול מותאם באופן אישי לכל אדם לפי אורחות חייו ומחשב בגורמים שונים חיזוק הגוף ומע’ החיסון הן חלק בלתי נפרד מהטיפול בחיידק.


שני קדר בשקין - נטורופתית N.D , אירידולוגית ומרצה בקולג’ לרפואה משלימה.

לתחילת הדף   חזרה לדף קודם
שם:

אימייל:

טלפון:

רפואה סינית  |  נטורופתיה  |  הומיאופתיה קלאסית  |  תזונה הוליסטית  |  שיאצו  |  טווינא  |  רפלקסולוגיה  |  עיסוי קליני  |  הילינג אנרגטי  |  צמחי מרפא  |  אירידולוגיה  |  ארומתרפיה  |  פרחי באך  |  דמיון מודרך  |  ביו-פידבק  |  עיסוי תינוקות  |  רייקי  |  לימודי רפואה משלימה  |  לימודי נטורופתיה  |  לימודי רפואה סינית

קישורים |  מפת האתר |  תקנון האתר |  © כל הזכויות שמורות - הקולג' לרפואה משלימה | site by PiXeliT[בניית אתרים]